Otomobil sahipleri dikkat: O hatanın bedeli en az 100 bin TL


Ortalama 850 bin TL’ye alınan bir otomobille beraber yapılan kasko, sigorta, akaryakıt, bakım fiyatlarıyla ödenen toplam bedel 1 milyon TL’yi bulabiliyor. Artan fiyatlar karşısında tasarruf etmek isteyen araç sahipleri ise yöntemler arıyor. Özellikle otomobil sahiplerinin en çok kullandığı tasarruf yöntemlerinin başında ise araçlardaki ‘ekonomik mod’ ve ‘start-stop’ özellikleri geliyor.

İkisi de yakıt tasarrufu için en çok tercih edilen yöntem olsa da doğru ve yerinde kullanılmazsa fatura sürücüye pahalıya patlıyor.

ATV Haber’e konuşan sürüş eğitmeni Rıdvan Kayacı, “Motorun kendi iç hacminde kapasite azaltmasına, yakıtın daha fazla yakılmasına, yağlama yakılmamasına ve sıkıştırarak da bir takım filtrelerimizin tıkanmasına sebep olur” dedi.

İleri sürüş teknikleri uzmanı Serkan Çabuş ise, “Devir saati binden, dört bin devire kadar beş bin devire kadar da çıkabiliyor. Biz sürekli düşük devirlerde kullandığımız zaman, yüksek devire geçtiğimiz zaman tabii ki motorda ister istemez bir aşınmaya da sebep olabilir bu. Uzun vadede motorumuzu da yormuş olabiliriz” diye konuştu.

ARAÇ SAHİBİNE ZARARI EN AZ 100 BİN TL

Ekonomik mod, adından da anlaşılacağı gibi daha az yakıt tüketilmesini sağlarken, uzmanlar uzun yolda işlerin değiştiğini söylüyor. Örneğin şehirler arası kullanımda araç sahibine bu modun zararı en az 100 bin TL.

Sürüş eğitmeni Kayacı, “Ekonomik modda hızlı gitmek istersek bu aracı performansını artırmaz, azaltır ve araca ekstra bir yük bindirir. Bu da aracımızın motoruna zarar verir” dedi.

Start-stop özelliği devredeyken, araç her durduğunda motor da otomatik olarak duruyor. Amacı yakıt tasarrufu olan söz konusu özelliğin de araca zarar verebileceğini söyleyen Kayacı, “Bu durma çalışma, stop etme esnasında aracınıza mekanik olarak zarar veriyor. Bunu mümkün olduğu kadar az kullanmak gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir