İki efsane sahnede

DilekTürker, tiyatroya dair mücadelenin simge isimlerinden biri… Yaşamı boyunca sadece ‘’tiyatro’’ diyen, Bir Zamanlar Memleketin Birinde, Mutlu Ol Nazım, Rosa Lüksemburg, Latife, Zaman Adında Bir Kadın, Türkan-Işık Yolcusu, Hadi Öldürsene Canikom ve Türk’ün Ateşle İmtihanı gibi oyunlarıyla büyük ses getiren sanatçı, 15 Nisan’da ’Bu Bir Efsane: Sarah Bernhart’ ile sahnedeydi… Hem de çok özel bir günde, ‘Dünya Sanat Günü’nde Atatürk Kültür Merkezi’nde seyirciyle buluştu… Soluksuz izledim.  Müthiş oyunculuğuna ve performansına bir kez daha hayran kaldım…

Sarah Bernhart

TAYFUN YILMAZ EŞLİK EDİYOR

Türker, oyunda dünyaca ünlü aktrist Sarah Bernhardt’ın hayatından kesitler sunuyor. Üstelik yaşamı ve duygularıyla ortak noktaları olduğunu söylediği Bernhart’ın üzerinden kendisini de anlatıyor zaman zaman… Sahnede geçirdiği bir kaza sonucu sağ bacağı kesilmiş olan aktristin, uşağı Pitou ile geçirdiği bir günü anlatan iki kişilik oyunda, Bernhart geçmişiyle hesaplaşırken; Pitou da O’nun yaşamını etkileyen karakterlere bürünüyor. Dilek Türker, yönetmenliğini Hakan Altıner’in üstlendiği bu zor oyunda Bernhardt’ın duygu geçişlerini büyük bir ustalıkla canlandırırken, uşak Pitou’yu oynayan Tayfun Yılmaz da efsane oyuncunun başta annesi olmak üzere yaşamını etkileyen başrahibe Sofie, organizatör Garett, bacağını kesen cerrah ve Yazar Oscar Wilde gibi birbirinden farklı karakterlere büyük bir ustalıkla hayat veriyor. Oyunun şahane kostüm ve dekor tasarımına gelince… Onlar Sadık Kızılağaç’a ait. Dekor tasarımına eşlik eden video mapping tekniği ile gerçekleşen etkileyici görseller ise Onur Duru ve Mısra Candanadam tarafından hazırlanmış..

‘’HAYATA VE OYNAMAYA DEVAM’’

Oyunun finalinde ayakta alkışlandı Türker ile Yılmaz. ‘’Size doyamadım, konuşmak istiyorum’’ diyen Dilek Türker, öncelikle seyircilere, başta yönetmeni Hakan Altıner ve meslektaşı Tayfun Yılmaz olmak üzere tüm ekibine ve AKM sahnesini kendilerine açan Remzi Buharalı’ya teşekkür etti. Ardından da ‘’79 yaşındayım, 80 yaşıma 290 gün var. Yaşamaya ve oynamaya devam edeceğim. Çünkü Cumhuriyet değerlerini içselleştirmiş bir Atatürk kızıyım.  Çünkü siz varsınız.  Hepinize minnettarım’’ diye konuştu.

‘’Hedefim festivaller’’

Dilek Türker’i oyunun ardından

kuliste ziyaret ettim. Önümüzdeki günlerde festivallere katılmayı amaçladığını belirten sanatçı, ‘’Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunmak için ’Bu Bir Efsane: Sarah Bernhart’ı yurt dışında oynamak istiyorum. Türk’ün Ateşle İmtihanı’yla da başta gençlerimiz olmak üzere herkese Milli Mücadele’yi anlatmayı arzu ediyorum. Yani iki cephede de çalışmaya devam’’ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir